Past Presidents

Year  Past President Club 
2019   –       
2018   –       
2017   –       
2016 I Pickavance – Wardie
2015 B Macfarlane -Mayfield
2014 C Baillie -Edinburgh West End
2013 B Callaghan – Corstorphine
2012 D Sinclair -Craigentinny
2011 K Black -Postal
2010 R Rutherford – Dudley
2009 D Greig – Gorgie Mills
2008 W Watson -Colinton
2007 D O’Connor -Bainfield
2006 W Deas -Dean
2005

R.Buchanan

-St Andrew Steelworks
2004 D. Smith – Sighthill
2003 W. Robb – Northern
2002 D. Smith – Sighthill
2001 J. Gaylor – Hillside
2000 I. McFarlane – Blackhall
1999 F. Elder – Juniper Green 
1998 J. C. Old – Bainfield
1997 W. Weir – Mayfield
1996 H. Littlejohn – Pilrig
1995 J. Buchan – Currie
1994 T. Salvona – Parkside
1993 S. McFarlane – Craigentinny
1992 R. Kerr – Colinton
1991 I. Smith – Northern
1990 W. Smeal – Wardie
1989 K. Reid – Gorgie Mills
1988 J. Hay – Carrick  Knowe
1987 K. Henderson – Goldenacre
1986 D. Melrose – Mayfield
1985 D. Prior – Tanfield
1984 W. Cheyne – Portobello
1983 W. Tweedie – Seafield
1982 J. Fleming – W’house&Grange
1981 J. Linton – Northern
1980 W. Scott – Gorgie Mills
1979 T. W. Maitland – Bainfield
1978 G. Small – Craigentinny
1977 G. S. Lawson – Maitland
1976 J. B. Watson – West End
1975 M. Conlin – W’house&Grange
1974 G. E. Duncan – Colinton
1973 D. Kyles – Coltbridge
1972 P. Nellis – C. Knowe
1971 J. Barclay – Hillside
1970 A. Elliott – Sighthill
1969 J. McKenzie – Trinity
1968 J. A. Campbell – Goldenacre
1967 J. V. Strachan – C’millar Park
1966 D. A. Dickson – Postal
1965 J. R. Simpson – Pilrig
1964 W. Aikman – Dudley
1963 T. Duncan – Willowbrae
1962 D. McCallum – Mayfield
1961  J. Hall – Juniper Green
1960 W. Scobie – Corstorphine
1959 J. H. Page – Leith
1958 W. Hastie – Blackhall
1957 G. Terris – Craigentinny
1956 J. H. Scott – Summerside
1955 J. Sinclair – Queensberry
1954 W. H. Budgett – Edinburgh
1953 H. Henderson – Coltbridge
1952 A. R. Burgess – Maitland
1951 D. C. McDougall – Wardie
1950 J. Noble – Leith
1949 J. Sharp – Colinton
1948 G. Nisbet – Blackhall
1947 G. J. Gow – Trinity
1946 A. Bell – Corstorphine
1945 T. H. Purves – W’house&Gr
1944 W. McIntosh – Queensberry
1943 W. Flynn – Coltbridge
1942 J. H. Gow – J. Green
1941 A. McEwan – Mayfield
1940 A. Glen – Edinburgh
1939 J. Bridges – Dean
1938 J. L. Johnston – Gorgie Mills
1937 A. A. Ross – Blackhall
1936 A. Scott – Braid
1935 A. Mackay – Hillside
1934 C. Jacob – Summerside
1933 J. Fordyce – Juniper Green
1932 P. Ferguson – Edinburgh
1931 J. S. Brown – West End
1930 G. Salmon – Lutton Place
1929 W. M. Brodie – Craigentinny
1928 W. Denholm – Blackhall
1927 A. O. Melrose – Ardmillan
1926 F. B. Flood – Seafield
1925 J. McCubbin – Coltbridge
1924 H. Murphy – Summerside
1923 P. Miller – Northern
1922 D. S. Calderwood – Lutton Place
1921 D. S. Calderwood – Lutton Place
1920 D. S. Calderwood – Lutton Place
1919 D. S. Calderwood – Lutton Place
1918 G. Thomson – Dean
1917 G. Thomson – Dean
1916 G. Thomson – Dean
1915 G. Thomson – Dean
1914 G. Thomson – Dean
1913 A. Boyne – Leith
1912 J. Monro – Ardmillan
1911 J. Monro – Ardmillan
1910 A. Murray – Coltbridge
1909 G. Snedden – Lutton Place
1908 G. Snedden – Lutton Place
1907 G. Snedden – Lutton Place
1906 G. Snedden – Lutton Place
1905 J. B. Morrison – Leith
1904 J. Ross – Hillside
1903 J. Gibson – Edinburgh
1902 R. Cousin – Lutton Place
1901 D. Glen – Hillside
1900 D. Martin – Hillside
1899 A. H. Anderson – Braid
1898 J. Proven – Seafield
1897 T. Sharp – Northern
1896 G. M. Wilson – Ardmillan
1895 J. N. White – Hillside
1894 J. N. White – Hillside
1893 T. C. Croal – Hillside
1892 W. Irvine – Seafield
1891 A. Stoddart – Seafield
1890 J. Miller – West End
1889 W. Bannerman – Ardmillan
1888 J. Adamson – Seafield
1887 C. Ogilvie – Northern
1886 A. Munro – Archers Hall
1885 W. Hogg – West End
1884 J. Bennet – Summerside
1883 J. W. Learmonth – Drumdryan
1882 D. McFarlane – Hillside
1881 T. Wilson – Lutton Place
1880 W. McLellan – Summerside
1879  /. Macrae – Drumdryan
1878 J. Baxter – Hillside
#C0D1EB