Matt Purdie V West Lothian

Team to play West Lothian B.A. on Monday 3 July at Glenmavis B.C. at 12.00 Noon.

Rink : Rink :
Lead Jim Connor Corstprphine Lead Rab Gardner Parkside
Second Gordon Taylor Willowbrae Second Malcolm Cook Bainfield
Third Frank O’Reilly Queensberry Third David Moran Parkside
Skip Stuart Wilson Bainfield Skip Adam Brock Bainfield
Rink: Rink :
Lead Norman Chalmers Summerside Lead Norman Inglis Liberton
Second Ian Brown Summerside Second Chris Crawford Carrick Knowe
Third Adam Davidson Leith Third Ian Pryde Willowbrae
Skip B J Smith Hillside Skip Adam Merose Sighthill
Rink:
Lead Bill Herd Slateford
Second Alan McKenzie Brunstane
Third Ian Combe Carrick Knowe
Skip Frank Welsh Mayfield
Reserve L Heally Parkside Reserve Bernie Callaghan Corstorphine
Reserve Martin Quinn Parkside Reserve Tom Drummond Summerside

 

u25 Finals Day Itinerary

The Semi-Final`s of the Competition, which will be played at Sighthill B.C. Sighthill Loan, Edinburgh.

On Sunday 25 June 2017, the games will commence at 10.00am.

Below is a schedule of the morning events.

  • Players to arrive by 09:15am.
  • Draw in Boardroom at 9.30am.
  • Bowls on the Green for Checking by 9.30am
  • Players led onto the Green by President/Team Manager at 9.50am
  • Welcome by President Jim Macalister 9.55am

Edinburgh & Leith B.A.opponent’s in the Semi Final will be Dumfries & Galloway B.A.

Edinburgh & Leith BA will be playing with Blue Stickers in the Semi-Final.

Should Edinburgh & Leith B.A. be successful in reaching the Final, this game will commence at 2.00pm.

In the event of Edinburgh & Leith B.A being drawn as the Home team in the final  you will be issued with red stickers

There is an open Kitchen available form 9.00am for Breakfast and Lunch. There is no Meal after the Game

Presentation of the Trophy and Medals will commence at App. 5.30pm.

 

u25-semi-final-team-selection

Edinburgh and Leith Bowling Association
Founded 1878
Scottish Bowling League for U25
Dumfries & Galloway B.A v Edinburgh & Leith B.A
Sunday, 25th June 2017 @ 10:00am
Venue: Sighthill B.C.
Lead Jamie Ronaldson Sighthill Lead Aaron Betts Craigentinny
Second Frazer Ewart Postal Second Robert Ewing Gorgie Mills
Third Mark McIntosh Maitland Third Ross Noble Sighthill
Skip Daniel Gormley Craigentinny Skip Josh Spalding Craigentinny
Lead Callum Munro Tanfield Lead David Torrance Willowbrae
Second James Barr Nothern Second Dale Randall Mayfield
Third Ross Thomson Mayfield Third Lewis Betts Craigentinny
Skip Neil Watson Parkside Skip Liam McKay Tanfield
Lead Dean McIntosh London Road Foundry Lead Craig McIntosh London Road Foundry
Second Paul Archibald Willowbrae Second Greg Walker Wardie
Third Kerr McKail Summerside Third Andrew Tregonning Pilrig
Skip Daniel McCourt Parkside Skip Steven Rennie Parkside
Reserve Ewan Martin Gorgie Mills N/A Cameron Tennant Carrick Knowe
Reserve Andrew Jamieson Gorgie Mills N/A Steven Pringle Carrick Knowe
Reserve Scott McArthur Gorgie Mills N/A Aaron Donald Sighthill
Reserve N/A
Committee 2017
President George Byers
V.P. Lawrence Healy, J.V.P.Raymond Richards, I.P.P. Ian Pickavance
Past Presidents, Ricky Rutherford, & Brian Macfarlane.
Secretary:Colin Nichol and Treasurer George Blair
U25 Convener, Lawrence Healy, Team Captain, Neil Watson, Vice Captain, Steven Pringle

 

New Competition 2017

The Association in 2017 will be introducing a Two Bowl Triples for the age group of 8 to 25 for both Girls and Boys.

The Triples can be made up of girls only, boys only or mixed.

It will be a Round Robin Competition.

Clubs who enter will be encouraged to go by a team name, for example Craigentinny Rockets, Tanfield Tigers.

Clubs who do not have three players can invite players in from another Association Club to make up a triple.

 

 

#C0D1EB